News

24

After two days and five races, the lead in the Gold Fleet was clearly established by Florence Lyden / Anna O’Regan, Schull Community College with a battle under way for lesser places.  The wind picked up for the final Gold Fleet race and remained steady from the North West.  Six boats started with one lap of course completed but the wind died again and the Officer of the Day shortened the course on lap 2.  The results of Race 6 were Florence Lyden / Anna O’Regan in first place, Noah McCarthy-Fisher / Luke Franklin in second and Isaac McCarthy-Fisher / Rosa Lyden in third place.  At the end of the third and final day of racing, the winning Gold Fleet boat was sailed by Florence Lyden / Anna O’Regan followed by Isaac McCarthy-Fisher / Rosa Lyden in second place and Noah McCarthy-Fisher / Luke Franklin in third place, all students at Schull Community College.

Earlier in the day, the Bronze and Silver Fleet took to the water at 10.00 hrs. with a fleet of 34 in a north east light breeze of 3 / 4 knots.  However, the wind died once the windward mark was rounded and with no sign of the breeze returning the Race Officer of the Day, Dave Harte made a decision to abandon the race.  After a delay of over an hour, racing was resumed in a light north easterly.  The mixed fleet achieved completion with two course rounds for the faster boats and one for the slower.   

Race 6 started once again in light conditions with wind direction flicking through all points of the compass. Frustrating for the more serious minded but fun for a sizeable majority.  Races 5 and 6 in the Bronze Fleet were won by Oscar O’Luain from Belgrave School in an Optimist.  Coming second and third in race 5 were Fionn Ferreira, in a Topper followed by Meilong Lester / Gabrielle Hogan in a L’Equipe all from Schull Community College.  Second place in race 6 was Mark Johnston from Ashfield High School in a Topper followed in third place by Fionn Ferreira also in a Topper.

The Bronze Topper Fleet was won by Mark Johnston, Ashfield High School, second place went to Jack Mawhinney of Friends School, County Down and third place went to Fionn Ferreira, Schull Community College.

The Bronze RS Feva Fleet was won by Robbie and Tom Dwyer from CBC / Glounthane and in second place was Caoimhe and Isobel O’Leary, Ashton School, third place went to Chris and Johnny Hall, Midleton College.

After six races, the Silver Fleet winner was Annie Baker, Schull Community College in a Laser 4.7 followed in second place by Marc LeGrix / Mark Murphy, Schull Community College / PBC in a TR4.2 and in third place Robbie and Tom Dwyer, CBC / Glounthane sailing a RS Feva.

While the three day event provided exacting conditions, racing proved very competitive in the light airs, with a happy competition all round.  The fleet, class and overall awards were made at the Fastnet Marine & Outdoor Education Centre.

*** *** ***
23rd July 2014

On the second day of racing at the Fastnet International Schools Regatta in Schull today racing was scheduled to start at 10.00 a.m. but with a glass-like sea, the Race Officer, Dave Harte postponed the morning Silver and Bronze Fleet.  Finally at 12.00 the cloud lifted over Mount Gabriel and a light 4 / 5 knot sea breeze kicked in.  Remaining light, the fleet managed two competitive races in these extremely testing conditions.

In the Bronze Fleet, Race 3 was won by Mark Johnson from Ashfield High School sailing a Topper followed by Oscar O’Luain from Belgrave School in an Optimist and in third place was Tom Corr from Grosvenor Grammar School in a Topper.  Race 4 saw Tom Corr in first place followed in second by Oscar O’Luain and Chris and Johnny Hall from Midleton College in third place in an RS Feva.  At the end of the second day of racing in the Bronze Fleet first position was held by Oscar O’Luain, second position was Mark Johnston followed by Tom Corr in third place.

Race 3 of the Silver Fleet saw Marc LeGrix / Mark Murphy from Schull Community College / PBC in a TR4.2 in first place followed by Annie Baker from Schull Community College in a Laser 4.7 and in third place was Robbie and Tom Dwyer from CBC / Glounthane sailing a RS Feva.  Race 4’s first position was again held by Marc LeGrix / Mark Murphy followed by Michelle Morgan / Louise LeGrix in second position sailing a TR4.2 and in third place was Annie Barker.  Overall the Silver fleet’s top three positions going into day 3 are Marc LeGrix / Mark Murphy in first place followed by Robbie and Tom Dwyer in second place and Annie Baker in third.

The sailing in the Gold Fleet was reduced from 8 to 7 boats.  The Gold Fleet started race 3 at 14.40 hrs.  Due to the increasing light conditions Race Officer, Dave Harte shortened the course and the first six boats crossed the line within 4 minutes of each other.  Conditions remained light for Race 4 and again the first six boats stayed in a bunched fleet with positions changing 2 – 6 with eventual winner Florence Lyden / Anna O’Regan, Schull Community College breaking away and holding 1st place from start to finish.

Race 5 saw Florence Lyden and Anna O’Regan maintaining a consistent performance and finishing winners in the final race of the day.  The overall positions of the Gold Fleet are Florence Lyden / Anna O’Regan followed by Isaac McCarthy-Fisher / Rosa Lyden in second place and Aaron Griffin / Annie Baker in third place, all from Schull Community College.

Racing continues tomorrow of the third and final day.

*** *** *** 
22nd July 2014

Weather conditions varied as the Fastnet International Schools Regatta got under way in Schull Harbour.  The event, hosted by Schull Community College and the Fastnet Marine and Outdoor Education Centre saw Bronze, Silver and Gold fleet races throughout the day with sailors from Northern Ireland, Italy, U.S.A. and a number of local sailors completing the fleets.

Silver and Bronze competitors met with some very challenging condition, overcast in the morning with very slight breeze from the south east.  A mixed fleet of dinghies competed in both the Bronze and Silver which also included a RS Feva and Topper Class commencing at 11.00 a.m. with a breeze of 7 / 8 knots.  The wind died after the first race with a good hour before the second Silver and Bronze race.  Plenty of competition and fun as the day brightened up and Schull’s resident dolphin joined the fleet.

At the end of the day the leading boat in the Bronze fleet was an Optimist sailed by Oscar O’Luain of Belgrave School.  In second place was Mark Johnston from Ashfield High School in a Topper followed by Caoimhe and Isobel O’Leary from Ashton School in a RS Feva.

At the end of Day 1, the Silver Fleet was being led by Robbie and Tom Dwyer from CBC / Glounthane in a RS Feva followed by Marc LeGrix and Mark Murphy, Schull Community College / PBC in a TR4.2.  In third place was Michelle Morgan and Louise LeGrix, Schull Community College also sailing a TR4.2.

The afternoon saw the Gold fleet sailing at the mouth of Schull Harbour in a light breeze.  The fleet consisted of TR3.6 boats and the two races in the afternoon were highly contested in a Southerly breeze holding until racing ended at 5.00 p.m.

The results for the Gold fleet after two races are Florence Lyden / Anna O’Regan, Schull Community College in first position followed by Noah McCarthy-Fisher / Luke Franklin, Schull Community College and in third place Isaac McCarthy-Fisher / Rosa Lyden, Schull Community College.

Racing continues over the next two days to decide class, fleet and overall winners.

Actions: E-mail | Permalink |

Post Rating

Privacy Statement | Terms Of Use | Developed by Margin.ie | Copyright 2009 by Irish Sailing Association